Menü Bezárás

Gondolatok a világításról

Lakásfelújításunk során nagy hangsúly kapott a világítás is. Kedvesem szereti a sok fény, mert különben „nem látni semmit”. Persze lehet növelni az izzók számát, de ez nem mindig vezet a kívánt eredményre. A helyiség közepére elhelyezett és lefelé világító izzók csak az adott helyiség közepét világítják be. Ha növeljük az izzó teljesítményét és/vagy számát, könnyen „túlvilágíthatjuk” a helyiség közepét, de a sarkokba és oldalt még mindig lehetnek félhomályos foltok.De akkor vajon mi lehet a megoldás? Persze rakhatunk oda is akár külön kapcsolható lámpákat, ami például olvasósarok kialakításához ideális, de ha a cél az egyenletes fényáram elérése, akkor bizony alapjaiban kell megváltoztatni a helyiség bevilágítását.

Maradhatunk a középre elhelyezett világítótestnél, ha egyébként nem akarjuk felújítani a helyiséget, vagy nem készül álmennyezet. Ilyenkor olyan világítótestet válasszunk, amelynek legalább négy elforgatható foglalata van. Ezeket egyenletesen elosztva a szoba szélei/sarkai felé fordítjuk, elérhetünk egy sokkal egyenletesebb világítást. Ilyenkor jóval kisebb teljesítményű izzókat válaszunk. Az is előfordulhat, hogy az izzók összteljesítménye kisebb, mint előtte a csak lefele világítóé volt, mégis világosabb helyiséget kapunk.

Másik megoldás lehet az álmennyezetbe rejtett, süllyesztett világítás. Ebben az esetben több kis teljesítményű izzót szerelhetünk fel, amivel tényleg egyenletes bevilágítást érhetünk el. A lehetőségek végtelenek. Álmennyezettel csak a fantázia, no meg a pénztárca szabhat határt. Led szalagok segítségével modern hangulatvilágításokat lehet elérne, de ma már fővilágítás is készülhet belőle. Léteznek olyan szalagok, amelyek méterenként 3-4000 Lumen fényáramot tudnak kibocsájtani. Összehasonlításképpen, egy hagyományos 100W-os izzó 1200 Lumen körüli fényáramot szolgáltat.

Bár ezekkel a megoldásokkal nagyban lehet a helyzeten javítani, van még egy trükk a tarsolyunkban. Ez pedig a használt világító testek színhőfoka. Ezt kelvinben mérik. Bár világításra fehér fényt használunk, annak árnyalata nem mindegy. A hagyományos izzók sárgás fényt bocsájtanak ki. Ezt hívjuk meleg fénynek. Ez a legelterjedtebb, ezt szeretik a legtöbben, mert ezt szokták meg. Vannak még az úgynevezett hideg fényű izzók, melyeknek kékes fénye van. A kettő között helyezkednek el a természetes fényű izzók, melyek fénye leginkább hasonlít a nap fényéhez. Az adott helyiség rendeltetése szablya meg, melyik az ideális színhőfok. Pl. egy fürdőbe nem biztos, hogy jó választás a hideg fény.
A fényforrás csomagolásán mindig fel van tüntetve a színhőmérséklete is. Sokszor még a hozzá tartozó szín is. De lássuk ezeket részletesen:

Meleg fehér3000K – 4000K
Természetes fehér4000K – 4500K
Hideg fehér4500K –
Fényforrások színhőfoka

A természetes fényű fényforrásokkal sokkal világosabbnak hatást kelt a helyiségben, mint egy ugyanolyan fényáramú meleg fényforrás. Így ideális választás lehet mondjuk egy konyhába. Bár mi minden helységben természetes fehér fényforrásokat alkalmazunk.

Nem könnyű dolog eldönteni, hogy egy adott helységben hány világítótestet helyezzünk el és hogy azok mekkora teljesítményűek legyenek.
Bár azt szoktuk meg, hogy az izzók „fényességét” a teljesítményük (60W, 100W) alapján ítéljük meg, ez ma már nem járható út. Az energia takarékos és LED-es fényforrások esetén fel van tüntetve az adott izzó fényárama is a csomagoláson. Ez jelzi számunkra, hogy mennyi fényt bocsájt ki az adott izzó. Az egyre modernebb LED chipek egyre több fény kibocsájtására képesek ugyanakkora teljesítmény mellet. A fényáramot Lumen-ben mérjük. Egy másik fontos mértékegység, a Lux. ez azt fejezi ki, hogy egy m2-re hány Lumen esik.

No és hogy egy helységben hány Lumen világításra van szükség?
Sokféle verziót láttam. Jó pár weboldal foglalkozik a témával, de az általuk adott táblázatok sokszor nagy eltéréseket mutatnak. Megpróbáltam egyesíteni őket, és a következő eredményre jutottam:

Helyiség megnevezéseFényigény (Lux)Általam tervezet fényigény (Lux)
Lépcsőház100
Folyosó100
Fürdő800 – 10001000
WC1001000
Konyha3501000
Konyhapult600-700
Étkező300 – 400
Nappali250
Háló150
Gyerekszoba200
Olvasás, írás, kézimunka600
Helyiségek fényigénye

Ezek az értékek a helység padlójától számított egy méteres magasságra vonatkoznak. Itt egy csomó számítás jönne, mert ugye az sem mindegy, hogy milyen burkolat van a falon és a járófelületen. Mert ezekről is verődik vissza némi fény. Szerencsére van nekünk ehhez egy segítségünk, ez pedig a DIALux Evo nevű ingyenes program, melyet innen tölthettek le. a youtube-on sok segítséget találtok hozzá.

Remélem tudtam segíteni, sok sikert kívánok mindenkinek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük